MWX

آرسنیک

آرسنیک

 ( Arsenic )
نام: آرسنیک
نماد:As
عدد اتمی:33
عدد جرمی: 68
جرم اتمی: 74.92 gr/mol
آرایش الکترونی: 4s²3d104p³[Ar]
چگالی:5.72 gr/cm³
دمای ذوب: –
دمای جوش: –
گروه: VA
تناوب: 4

این عنصر شبه فلزی بسیار سمی و کشنده. حدود 10 به توان 16 بار (10000000000000000) از سرب سمی تر است.
به اکسید آن ( AsO) مرگ موش می گویند. به رنگ سیاه و با چگالی 5.75 gr/cm³.
آرسنیک از نظر شیمیایی شبیه فسفر است تا حدی که در واکنشهای بیو شیمیایی می‌تواند جایگزین آن شود ازاینرو سمی است.

وقتی به آن حرارت داده شود بصورت اکسید آرسنیک در می‌آید (اکسیده می‌شود) که بوی آن مانند سیر است. آرسنیک و ترکیبات آن همچنین می‌توانند بر اثر حرارت به گاز تبدیل شوند. این عنصر به دو صورت جامد وجود دارد: زرد و خاکستری فلز مانند با جاذبه‌هایی به ترتیب ۹۷/۱ و ۷۳/۵.
تولید:
این عنصر از حرارت دادن کانی های حاوی این عنصر و تبلور مجدد بخارات حاصل از تصعید آن به صورت خالص تولید می شود. همچنین این عنصر معمولاً به صورت صنعتی به عنوان فراورده جانبی واحدهای تولید فلزات به دست می آید.

کاربرد:
سم و آفت‌کش
در سده بیستم آرسنِت سرب به‌عنوان آفت کش برای درختان میوه به خوبی مورد استفاده قرار گرفت (استفاده از آن در افرادی که به این کار اشتغال داشتند ایجاد آسیب‌های عصب‌شناسی کرد) و آرسنیت مس در سده نوزدهم به‌عنوان عامل رنگ کننده در شیرینی‌ها بکار رفت.

الکترونیک
آرسنید گالیم یک نیمه رسانای مهمی است که در ICها بکار می‌رود.مدارها یی که از این ترکیب ساخته شده‌اند نسبت به نوع سیلیکونی بسیار سریعتر هستند (البته گرانتر هم هستند) آرسنید گالیم بر خلاف سیلیکون آن band gap مستقیم است پس می‌تواند در دیودهای لیزری وLEDها برای تبدیل مستقیم الکتریسیته به نور بکار رود.

پزشکی
علی رغم سمی بودن و عوارض جانبی این ماده برای بدن انسان، از مقدار اندک آن و ترکیبات آن در درمان بیماری ها استفاده می شود.تری اکسید این عنصر در خون‌شناسی برای درمان بیماران سرطان خون حاد که در برابر ATRA درمانی مقاومت نشان می‌دهند بکار می‌رود. همچنین بیماری آمیزشی سیفلیس نخستین بار با استفاده از این عنصر درمان شد.

دیگر موارد
همچنین در برنز پوش کردن و ساخت مواد آتش بازی و ترقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آرسنیک

آرسنیک

آرسنیک

عاقبت دست زدن به آرسنیک

آرسنیک

مسمومیت آرسنیک


امیرمحمدمحمدحسینی

اشتراک گذاریShare on FacebookBuffer this pageTweet about this on TwitterPrint this pageShare on TumblrShare on RedditShare on StumbleUponDigg thisFlattr the authorShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someoneShare on YummlyShare on VKShare on Google+

یک دیدگاه در نوشته‌ی “آرسنیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه ام دبلیو ایکس رد کردن