MWX

استرانسیم

استرانسیم

استرانسیم ( Stransium )
نام: استرانسیم
نماد: Sr
عدد اتمی: 38
عدد جرمی: 87
جرم اتمی:87.62gr/mol
آرایش الکترونی: 5s²[Kr]
چگالی:2.63 gr/cm³
دمای ذوب: °769 سلسیوس
دمای جوش:°1384 سلسیوس
استرانسیم فلزی براق و به رنگ قهوه ای مایل به زرد است. فلزی در دسته فلزات قلیایی خاکی، بعد از کلسیم و قیل از باریم قرار دارد.
با آب واکنش نسبتاً شدیدی داده و هیدروژن آزاد می کند و تولید هیدروکسید استرانسیم ( SrOH)
می کند.
کانی استرانسیانیت در سال ۱۷۸۷ میلادی در دهکدهٔ استرانسین در اسکاتلند یافت شد. ادیر کراوفورد و توماس چارلز هوپ به بررسی این کانی پرداختند و اکسید فلز ناشناخته‌ای را در آن یافتند.

استرانسیم فلزی نرم با رنگ زرد نقره‌ای است. خواص فیزیکی و شیمیایی آن شباهت زیادی به کلسیم و باریم دارد. سلستید و استروتیانیت دو سنگ معدن مهم استرانسیم هستند. این فلز ممکن است از طریق الکترولیز کلرید مذاب تهیه شود. استرانسیم به طور طبیعی متشکل از چهار ایزوتوپ پایدار است. پایدارترین این ایزوتوپ‌ها، ایزوتوپ رادیو اکتیو استرانسیم -۹۰(نیمه عمر ۱/ ۲۸ سال) است. استرانسیم اولین بار در سال ۱۷۹۰ توسط A. Crawford دانشمند اسکاتلندی کشف گردید.

نام عنصر شیمیایی استرانسیم از لغت Strontian که نام شهری در اسکاتلند می‌باشد، گرفته شده است. در سال ۱۸۰۸، شخصی به نام Davey طی الکترولیز توانست این عنصر را کشف کند. البته در سال 1790، Adair Crawford کانی جدیدی به نام استرونتیانیت را شناسایی کرد که کانی‌های باریم دار متفاوت بود. استرانسیم در کانی‌های سلستیت و استرونتیانیت یافت می‌شود. فلز استرانسیم از الکترولیز مخلوط کلر گداخته همراه با کلرید پتاسیم حاصل می‌شود، یا از احیا اکسید استرانسیم با آلومینیم در شرایط خلا و در دمایی که استرانسیم تقطیر می‌شود، بدست می‌آید.

سه شکل آلوتروپی این فلز وجود دارد که نقطه انتقال آنها ۲۳۵ و ۵۴۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. استرانسیم از کلسیم نرمتر است و در آب به شدت تجزیه می‌شود. استرانسیم، در دماهای زیر ۳۸۰ درجه سانتیگراد، نیتروژن را جذب نمی‌کند. برای جلوگیری از اکسید شدن استرانسیم این عنصر باید در نفت سفید نگهداری شود. مقطع جدید استرانسیم، ظاهری نقره‌ای دارد، اما به سرعت به رنگ زرد با ساختار اکسیدی در می‌آید.

فلز نهایی در هوا می‌سوزد. نمکهای فرار استرانسیم رنگ قرمز زیبایی دارند. این نمکها در فشفشه‌ها و مواد آتش زا کاربرد دارند. استرانسیم طبیعی از مخلوط چهار ایزوتوپ پایدار تشکیل شده است. شانزده ایزوتوپ ناپایدار دیگر از استرانسیم وجود دارد.

یکی از مهمترین ایزوتوپهای ناپایدار استرانسیم 90Sr است که نیمه عمر آن ۲۹ سال می‌باشد. 90Sr محصول ریزشهای هسته‌ای است و مشکلاتی در سلامت انسان ایجاد می‌کند. این ایزوتوپ یکی از ایزوتوپهای با عمر طولانی است که اشعه بتا از خود متصاعد می‌کند و در دستگاههای SNAP (سیستم برای قدرت کمکی هسته‌ای) به کار می‌رود.

این دستگاهها برای ساختن فضاپیماها، ایستگاههای هواشناسی، بویه‌های دریایی و جاهایی که منابع قدرت هسته‌ای – الکتریکی، دراز مدت، سبک وزن نیاز است، به کار می‌روند. در حال حاضر مهمترین کاربرد استرانسیم برای تولید شیشه‌های رنگی تلویزیون است. همچنین از استرانسیم برای تولید آهنربا و تصفیه روی استفاده می‌شود. تیتانیت استرانسیم ماده نوری جالبی است که دارای شاخص انکسار بسیار بالایی است و پراکندگی نوری بالاتری نسبت به الماس دارد. استرانسیم به عنوان جواهر نیز به کار می‌رود، اما خیلی نرم است. قیمت فلز استرانسیم (۹۸ درصد خلوص) در ژانویه ۱۹۹۰، پنج دلار در هر انس می‌باشد.

اثرات آن بر سلامت
در نتیجه واکنشهای شیمیایی، ترکیباتی از استرانسیم که در آب نا محلول هستند، محلول می‌شوند. ترکیبات محلول در آب، نسبت به ترکیبات نامحلول برای سلامتی انسان مضرتر هستند. بنابراین ترکیبات محلول استرانسیم، آب آشامیدنی را آلوده می‌کنند. خوشبختانه غلظت استرانسیم در آب آشامیدنی بسیار کم است. تنفس هوا یا گرد و غبار، خوردن غذا، آب آشامیدنی یا تماس با خاک آلوده به استرانسیم، باعث می‌شود که مقدار کمی استرانسیم وارد بدن انسان شود. احتمال ورود استرانسیم به بدن از راه خوردن و آشامیدن بیشتراست. استرانسیم موجود در غذا به استرانسیم موجود در بدن افزوده می‌شود. دانه‌ها، سبزیهای برگدار و لبنیات، استرانسیم بالایی دارند. میزان استرانسیم موجود در بدن اکثر افراد متوسط است. از بین ترکیبات استرانسیم، تنها کرومات استرانسیم است که حتی مقادیر بسیار اندک آن هم برای سلامتی بدن مضر است. معمولاً کروم سمی است که باعث بیماری می‌شود. کرومات استرانسیم باعث سرطان ریه می‌شود اما با استفاده از روشهای صحیح در کارخانجات خطرات و بیماریهای ناشی از استرانسیم کاهش می‌یابد. بنابراین استرانسیم خطری جدی برای سلامتی انسان محسوب نمی‌شود. جذب مقدار زیاد استرانسیم برای سلامتی انسان خطری ندارد. تنها در

یک مورد، فردی نسبت به استرانسیم حساسیت نشان داد اما مورد دیگری گزارش نشده است. در بچه‌ها جذب استرانسیم زیادی، باعث اختلالات رشد می‌شود. نمکهای استرانسیم باعث خارش پوست یا دیگر مشکلات پوستی نمی‌شوند. وقتی جذب استرانسیم بسیار زیاد باشد، رشد استخوانها دچار مشکل می‌شود. اما این مشکل تنها زمانی پیش می‌آید که جذب استرانسیم بیش از هزار ppm باشد. میزان استرانسیم موجود در غذا و آب آشامیدنی به حدی نیست که باعث این قبیل عوارض شود. خطر استرانسیم رادیو اکتیو برای سلامتی انسان بیشتر از استرانسیم پایدار است. اگر جذب استرانسیم رادیواکتیو خیلی زیاد باشد، باعث کم خونی و کمبود اکسیژن می‌شود. غلطت بسیار بالای استرانسیم به خاطر آسیب به ماده ژنتیکی سلولها باعث سرطان می‌شود.

کاربرد
تقاضا برای استرانسیم به تدریج به طور فزاینده ای با شروع روند استفاده از هیدرواکسید استرانسیم در بازیافت شکر از ملاس های چغندرقند افزایش یافت. کانی سلستین عمده ترین کانی تجاری برای تولید Sr بوده و معمولاً به صورت روباز و به طریقه سنگ جوری دستی استخراج می شود. عمده ترین مصارف صنعتی استرانسیم به شرح زیر می باشد: اصلاح ملاس چغندرقند با هیدروکسید استرانسیم برای گرفتن قند، در آتش بازی ها به علت ایجاد رنگ قرمز لاکی و در صنایع نظامی، ترکیبات مختلف آن از قبیل نیترات استرانسیم پر اکسید و اگزالات آن برای ساخت منورها، مهمات ردیاب و برای تهیه ابریشم مصنوعی استفاده می شود. نمک های استرانسیم جهت ته نشینی سیلیس، آهن، منگنز از محلول های غلیظ شده کاربرد دارد. فسفات استرانسیم جهت تهیه لامپ های فلوئورسانس استفاده می شود، کلرید استرانسیم در ساخت خمیر دندان برای دندان های حساس و نیز به عنوان جانشین باریت در گل حفاری برای چاه های نفت کاربرد دارد. در ساخت تلویزیون های رنگی کربنات استرانسیم برای لامپ تصویر به کار می رود. اکسید استرانسیم و اکسید باریم برای محافظت اشعه در شیشه تلویزیون استفاده می شود، در ساخت سرامیک های فریت مگنت، کربنات استرانسیم مورد استفاده قرار می گیرد. این کانی اصولاً در خمیره، شیشه، چینی و لعاب مصرف شده که باعث افزایش سختی و شفافیت سرامیک می شود. در صنعت الکترو سرامیک کربنات استرانسیم را در درجه حرارت بالا با اکسید آهن ترکیب نموده و به فریت تبدیل می کنند. پودر حاصله در 1200 درجه سانتی گراد ذوب شده و ماده ای به دست می آید که دارای خاصیت مغناطیسی بسیار زیاد می باشد. برای الکترونیک روی از کربنات استرانسیم استفاده می شود، بدین جهت که ZnSo4 مقداری PbSo4 در خود دارد که کربنات استرانسیوم فلز Pb را از روی جدا می کند و در نتیجه باعث افزایش خلوص Zn می شود. از دیگر موارد استفاده Sr و ترکیبات آن در پزشکی، صنایع متالورژی، ذوب فلزات، تهیه گریس، مواد رنگی، فیزیک نور (اپتیک)، حمام های نمک گداخته و … می باشد. سلستیت در روانشناسی و روانپزشکی کاربرد وسیعی دارد و در این زمینه از کانی های با ارزش محسوب می شود. ترکیبات دارویی تهیه شده از آن باعث بالا رفتن مهارت های سخنوری، نویسندگی و روابط عمومی می شود و به دریافت پیام های شفاهی کمک نموده، باعث بالا رفتن قدرت دریافت و درک مفاهیم می گردد. سلستین یک مینرال مناسب برای کلکسیونرها می باشد. رنگ آبی آسمان آن بسیار زیبا بوده و در میان کانی های سلطنتی بی همتا است. یکی دیگر از رنگ های زیبای آن سلستین آبی با گوگرد زرد روشن می باشد. بلورهای زیبا رنگ آبی جذاب و جلای ذوب سلستین آن را برای هر شخص کلکسیونر و هر کس دیگری ارزشمند می سازد و ژئودهای رنگی آن ارزش زیادی دارد.

استرانسیم

 استرانسیم

استرانسیم

رنگ قرمز ناشی از استرانسیم در وسایل آتش بازی

استرانسیم

استرانسیم


امیرمحمدمحمدحسینی

اشتراک گذاریShare on FacebookBuffer this pageTweet about this on TwitterPrint this pageShare on TumblrShare on RedditShare on StumbleUponDigg thisFlattr the authorShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someoneShare on YummlyShare on VKShare on Google+