MWX

پرازئودیمیم

به نام خدا

پرازئودیمیم

پرازئودیمیم( Praseodymium)
نام: پرازئودیمیم، پروزئودیمیم
نماد:Pr
عدد اتمی:59
عدد جرمی:140
جرم اتمی:140.90 gr/mol
آرایش الکترونی:[Xe]6s²4f³
چگالی:6.48 gr/cm³
دمای ذوب: °931 C
دمای جوش:°3512 C
فلزی در دسته لانتانید هاست. دارای جلای طلایی فلزی است. دارای خاصیت پارامغناطیس است و توسط آهن ربا های قوی، جذب می شود.
عنصر فلزی با عدد اتمی ۵۹ در گروه IIB و دوره ششم جدول تناوبی جا دارد یکی از عناصر خاکی کمیاب از سری لانتانید است. جرم اتمی ۹۰۷۷/۱۴۰، ظرفیت ۳ و ۴ دارای یک ایزوتوپ پایدار است.خواص: فلز زرد رنگ به آسانی از جلا می‌افتد، جرم حجمی ۷۸/۶ تا ۸۱/۶ نقطه ذوب ۹۳۰c نقطه جوش در حدود ۳۲۰c احتراق آن اکسید می‌دهد (۲۰۰ تا ۴۰۰c) هیدروژن را از آب آزاد می‌کند؛ در اسیدهای رقیق محلول است. پارامغناطیس، غیر سمی
کاربرد: نمک‌های پرازئودیمیم، کاتالیزور، فسفورها، ماده اصلی قوس کربن، رنگ کننده در شیشه.
کاربرد ها
عینک ایمنی جوشکاری و دمنده شیشه که برای محافظت از چشم در برابر نور زرد شعله و اشعه UV مورد استفاده قرار می گیرد، از پرازئودیم و نئودیم ساخته می شود.
کاشی و سرامیک های زرد براق و ظروف غذاخوری که در منطقه مدیترانه معمول است، از ترکیب پرازئودیم و اکسید زیرکونیم به دست می اید.
پراسزئودیم اکسید به عنوان کاتالیزور در ساخت پلاستیک های رایج و پلی اتیلن برای تولید شیشه های نوشیدنی و بسته بندی پلاستیکی غذا و کیسه ساندویچ و بطری شیر استفاده می شود.
دارای یک ایروتوپ پایدار و 2 ایزوتوپ پرتوزا
Pr 142 با نیمه عمر 19 ساعت و Pr 141
با نیمه عمر 14 روز می باشد.

پرازئودیمیم

پرازئودیمیم


 

اشتراک گذاریShare on FacebookBuffer this pageTweet about this on TwitterPrint this pageShare on TumblrShare on RedditShare on StumbleUponDigg thisFlattr the authorShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someoneShare on YummlyShare on VKShare on Google+